پمپ تخلیه بشکه

برای نگهداری مواد صنعتی و مایعات شیمیایی معمولا از بشکه‌های بزرگ استفاده می‌کنند. زمانی که شرکت یا کارخانه‌ای برای خرید این قبیل از محصولات اقدام می‌کند، باید محتوای داخل بشکه‌ها تخلیه شود و این مسئله نسبت دشواری است. تخلیه مایعات درون بشکه‌ها معمولا به وسیله پمپ تخلیه بشکه انجام می‌شود. در اکثر مواقع مواد درون بشکه‌ها از حساسیت بالایی برخوردار بوده و تخلیه آن‌ها تنها به وسیله پمپ تخلیه بشکه مخصوص امکان‌پذیر است.

مشخصات فنی پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه بشکه ممکن است از مواد گوناگون و متفاوتی ساخته شده باشد، زیرا این پمپ‌های تخلیه با توجه به مواد و محتوای درون بشکه‌ها انتخاب می‌شوند. از جمله مهم‌ترین متریال مورد استفاده در ساخت این پمپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استنلس استیل Stainless Steel
 • آلومینیوم
 • پلی پروپیلین PP
 • کاینار PVDF

ابعاد و اندازه پمپ تخلیه بشکه با توجه به اندازه بشکه‌های مختلف، متفاوت است. معمولا در صنعت برای بشکه‌های ۲۰ لیتری، ۱۰۰ لیتری، ۲۰۰ لیتری، ۱۰۰۰ لیتری پمپ‌هایی با طول استاندارد و ابعاد متناسب ۷۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۵۰۰ میلی‌متری ساخته و طراحی شده‌‌اند. توجه داشته باشید که پمپ‌های تخلیه بزرگ‌تر نیز برای بشکه‌های بسیار بزرگ تا ارتفاع ۳ متری تولید می‌شود و در صورت نیاز باید این پمپ تخلیه بشکه را سفارش دهید تا برای شما طراحی و ساخته شود‌.

جنس بدنه این پمپ‌ها معمولا از فولاد و آلیاژ‌هایی است که دچار زنگ زدگی نمی‌شوند و مجهز به الکتروموتور معمولی و ضدانفجار هستند که در صورت تخلیه مواد اشتعال‌زا دچار انفجار و حریق نشوند. این پمپ‌ها با توجه به ساختار و مشخصات فنی به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

1. پمپ تخلیه بشکه الکتریکی

این قبیل از پمپ‌های تخلیه الکتریکی معمولا دو نوع ساده و ضدانفجار بوده و برای انتقال و جابه‌جایی مواد ساده و مواد قابل اشتعال مورد استفاده قرار گرفته و به شدت کاربردی هستند. این پمپ با اتصال الکتریکی به پمپ بشکه به وسیله کوپلینگ قادر به جابه‌جایی مایعات است.

2. پمپ تخلیه بشکه پنوماتیکی و هیدرولیکی

این پمپ را به نام پمپ بادی نیز می‌شناسند و برای مواردی که به ایجاد فشار بسیار بالا نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این قبیل پمپ تخلیه بشکه در بیشتر مواقع برای انتقال و تخلیه گازهای قابل انفجار استفاده می‌کنند و برای انتقال مایعات توصیه نمی‌شوند.

3. پمپ بشکه کش دستی

این پمپ‌ها جزو ارزان قیمت‌ترین پمپ تخلیه بشکه محسوب می‌شوند و برای جابه‌جایی مایعات با حجم کم مناسب هستند.

4. پمپ تخلیه ضدانفجار

برای جابه‌جایی و انتقال مواد قابل اشتغال و انفجار باید از پمپ‌های مخصوص ضدانفجار استفاده کرد که ایمنی کار رعایت شده باشد. از این دسته پمپ‌ها برای تخلیه مواد زیر استفاده می‌کنند:

 • الکل
 • اتانول
 • متانول
 • استون
 • بوتیل استات
 • تولوئن
 • زایلن
 • و دیگر مواد قابل اشتعال و انفجار

5. پمپ تخلیه مواد غلیظ

پمپ تخلیه بشکه تنها برای جابه‌جایی مواد شیمیایی نبوده و برای تخلیه مواد خوراکی غلیظ مثل مربا، عسل، سس، رب و… نیاز به پمپ مخصوص است که معمولا از این پمپ استفاده می‌کنند.

از دیگر مدل‌های مختلف این پمپ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پمپ بشکه کش دیافراگی پنوماتیک
 • پمپ تخلیه انواع بشکه سانتریفیوژ
 • پمپ تخلیه بشکه‌های مارپیچی
 • پمپ تخلیه بشکه‌های پیستونی

روش کار با دستگاه پمپ تخلیه بشکه

روش استفاده از پمپ تخلیه بشکه دشوار نبوده و به نوع ساختار و متریال مورد استفاده در ساخت پمپ بستگی دارد. به عنوان مثال عملکرد و روش کار با پمپ تخلیه الکتریکی تک فازی یا سه فازی با عملکرد و روش کار پمپ تخلیه پنوماتیک متفاوت است. این پمپ‌ها وزن نسبتاً سبکی داشته و به راحتی قابل حمل بوده و به کمک آن‌ها می‌توان مایعات و گازهای مختلف را تخلیه و جابه‌جا کرد. فقط لازم به ذکر است که با توجه به محتویات درون بشکه‌ها باید از پمپ تخلیه بشکه مخصوص استفاده کنید.

مزایای استفاده از پمپ تخلیه بشکه

 1. پرتابل بودن و قابلیت حمل و نقل آسان
 2. قابلیت ویژه کار با الکترومتور و پنوماتیک موتور
 3. تعمیر و نگهداری آسان
 4. هزینه‌های پایین تعمیرات پمپ
 5. قابلیت پمپاژ انواع سیالات ساده و قابل اشتعال
 6. استفاده در محیط‌های خطرناک
 7. حفظ ایمنی کارکنان
 8. کاربردی بودن در صنعت پزشکی و مواد غذایی
 9. میزان دبی و آب‌دهی بسیار بالا
 • تنوع بالا در متریال پمپ
 • قابلیت هواگیری بالا
 • مکش قوی

معایب استفاده از پمپ تخلیه بشکه

این محصول علاوه بر مزایای بسیار زیاد، در برخی مواقع معایبی نیز دارد که باید به آن‌ها دقت داشته باشید. به عنوان مثال اگر پمپ تخلیه با متریال درجه دو و درجه سه درست شده باشد، کیفیت مطلوبی نداشته و به سرعت خراب می‌شود‌. توصیه می‌کنیم از بهترین نوع پمپ تخلیه بشکه خریداری کرده و در صورت بروز مشکل سریعاً برای تعمیر اقدام کنید.

نکاتی برای خرید پمپ تخلیه بشکه

به هنگام خرید پمپ تخلیه بشکه به این مسئله توجه داشته باشید که پمپ تخلیه را برای تخلیه چه موادی خریداری می‌کنید تا متناسب با کاربردی که دارند، بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است که درباره متریال پمپ تخلیه تمامی بررسی‌های دقیق را انجام داده و از شیوه استفاده و عملکرد پمپ تخلیه نیز اطلاعات دقیقی به دست آورده و سپس برای خرید اقدام کنید.

توجه داشته باشید که برای خرید پمپ تخلیه بشکه از طریق مراکز معتبر فروش این قبیل لوازم و تجهیزات اقدام کنید تا از نظر کیفیت پمپ‌ها و قیمت آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشید و برای مدت‌های طولانی بدون هیچ گونه آسیب‌دیدگی از پمپ استفاده کنید.