شناخت ابزارها و لوازمی که در صنعت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند به شدت لازم و ضروری است که یکی از این موارد انواع دیفیوزر است. ما امروز در این مقاله می‌خواهیم برایتان درباره معرفی Diffuser و کاربردهای آنها بگوییم. همچنین انواع دیفیوزرها را برایتان معرفی کرده و شرح می‌دهیم، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

دیفیوزر Diffuser چیست‌؟

کلمه Diffuser در لغت به معنای پخش‌کننده و یا انتشاردهنده است. دیفیوزرهای هوادهی و یا در واقع همان ممبران معمولی به سیستم لوله‌کشی‌ها متصل شده و به وسیله یک دمنده هوای محیط را تحت فشار قرار می‌دهد و از این وسیله به عنوان هوادهی استفاده می‌کنند.

بررسی کاربردهای دیفیوزرها

دیفیوزرها دارای کاربردهای بسیار متعددی هستند که هر کدام آن‌ها با توجه به نوع منحصر‌به‌فردی که دارند در مکان‌های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. موارد زیر از جمله مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه در صنعت محسوب می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱. کاربرد دیفیوزرها در تصفیه‌خانه‌ها

یکی از مهم‌ترین کاربرد این دستگاه‌ها استفاده در تصفیه‌خانه‌ها است. Diffuser به کمک تلاطمی که در مخزن‌های فاضلاب‌ها ایجاد می‌کند از رسوب گیری لجن‌ها در فاضلاب جلوگیری می‌کند. دیفیوزرهایی که در تصفیه‌خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند با روش‌های مختلفی از جمله شناورسازی برای تزریق یکنواخت و یکدست گاز به منظور حذف مواد چرب و معلق در فاضلاب انجام می‌شوند.‌

برای انتقال هوا دستگاه Diffuser در فاضلاب دو روش عمده وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • هوادهی عمقی به صورت تحت فشار

این هوادهی شامل سیستم‌های تولید بلوئر وسیستم هوا دیفیوزر می‌شود که به صورت تزریق هوای تولیدشده به کمک بلوئر است و در حوضچه‌های بسیار بزرگ و با آلایندگی بالا استفاده می‌شود.

  • هوادهی سطحی

برای تصفیه‌های سحطی فاضلاب‌ها نیز از هوادهی سطحی استفاده می‌کنند که معمولا مقرون‌به‌صرفه‌تر از هوادهی عمقی است .

2. کاربرد دیفیوزر در صنعت اتومبیل‌سازی

۳. کاربرد دیفیوزر در صنعت عکاسی

جالب است بدانید که دیفیوزر در صنعت عکاسی نیز کاربرد داشته و برای جلوگیری از سفید شدن و مصنوعی شدن تصاویر از این دستگاه به کمک رفلاکتور جهت کنترل نور و کیفیت نور استفاده می‌کنند و معمولا بر روی فلاش دوربین‌های عکاسی نیز نصب شده است.

۴. کاربرد بسیار زیاد دیفیوزرها در صنعت پرورش ماهی

از دستگاه Diffuser در صنعت پرورش ماهی نیز به وفور استفاده می‌کنند و برای تامین اکسیژن مورد نیاز تنفس ماهی‌ها در استخرهای پرورش ماهی کاربرد دارد. استفاده از دیفیوزرها در استخر پروش ماهی را از مرگ و میر ماهی‌ها و بروز از بیماری آن‌ها جلوگیری می‌کند.

دیفیوزرهایی که برای استخرهای پرورش ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرند، انواع مختلفی داشته و به صورت تولیدکننده هوا و یا محرک هوا هستند و دارای هوادهی چرخ پارویی، هوادهی با محرک PTO و بلوئرها هستند. رایج‌ترین و بهترین مدل آن‌ها استفاده از بلوئرها است. حال که با کاربرهای دیفیوز آشنا شده‌اید، در ادامه برایتان انواع دیفیوزرها را معرفی می‌کنیم.

معرفی انواع دیفیوزر هوادهی

دیفیوزرهایی که برای هوادهی در فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استفاده می‌شوند‌، مدل‌های مختلفی دارند که دو دسته مهم آن‌ها دیفیوزرهای متخلخل و دیفیوزرهای غیرمتخلخل است. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم تعدادی از انواع دیفیوزرها را برایتان معرفی کرده و اطلاعات مفیدی درباره آن‌ها در اختیارتان بگذاریم، همراه ما باشید‌.

۱. دیفیوزرهای صفحه‌ای

این دیفیوزرهای رایج برای استفاده در صنعت تصفیه و فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته و صفحه‌هایی به شکل مربع هستند که روی پایه‌های ثابت در کف مخازن قرار می‌گیرند و بازده انتقال هوا را کنترل می‌کنند.

۲. دیفیوزرهای متخلخل گنبدی

اگر به دنبال خرید دیفیوزرهایی هستید که بازده انتقال هوای آن‌ها به شدت زیاد باشد، دستگاه Diffuser گنبدی گزینه بسیار مناسبی است که در کف مخزن و بر روی لوله‌های توزیع هوا نصب شده و انتقال هوا را کنترل می‌کنند.

۳. انواع دیفیوزرهای دیسکی

جالب است بدانید که این دیفیوزرها دیسکی ظاهری شبیه به سرامیک‌های صلب یا غشاهای متخلخل دارند که نزدیک مخازن لوله‌ها نصب شده و وظیفه توضیع هوا را انجام می‌دهند.

۴. انواع دیفیوزرهای لوله‌ای

این دسته از دیفیوزرهای کاربردی از لوله‌هایی که از جنس سرامیک صلب یا پلاستیک نرم و یا حتی لاستیک مصنوعی هستند، درست شده‌اند و به روی لوله‌های توزیع هوا نصب شده و هوادهی را انجام می‌دهند.

جالب است بدانید که در ساخت دیفیوزر هوادهی از موادهای مختلفی استفاده می‌شود که می‌توانیم به سرامیک، پلاستیک صلب، پلاستیک انعطاف پذیر و غلاف‌های لاستیکی پلاستیکی و یا حتی پارچه‌ای منعطف اشاره کنیم. باید سرامیکی که در ساخت دیفیوزر‌ها مورد استفاده قرار می گیرند کاملا معدنی باشد و به شکل گلوله‌ای یا منظم و نامنظم کنار همدیگر قرار بگیرند و شبکه‌ای از منافذ به هم پیوسته را تشکیل دهند.

جمع‌بندی و سخن پایانی

امروزه تصفیه فاضلاب‌ها و کنترل آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یکی از مهم‌ترین وسایلی که در تصویر فاضلاب‌های صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و علاوه بر این مورد کاربردهای بسیار زیاد دیگری نیز دارد، دیفیوزر است.

در این مقاله برایتان درباره انواع دیفیوزرها و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف گفتیم. اگر قصد خرید یکی از برترین و با کیفیت‌ترین دیفیوزرها را داشته‌اید، حال می‌توانید با آگاهی کامل در این زمینه اقدام کرده و یک دستگاه منحصربه‌فرد با طول عمر بالا خریداری کنید.