آب به‌خاطر گذر از محیط‌های گوناگون و مختلف، دچار آلودگی‌هایی از قبیل مواد شیمیایی و میکروارگانیسم‌هایی از قبیل باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شود که به‌صورت عادی و خام برای مصارف خانگی و یا صنعتی قابل ‌استفاده نیست. بر همین اساس باید قبل از مصرف این موارد از بین برود تا بیماری‌های خطرناک در جامعه گسترش پیدا نکند. یکی از راه‌های پیشرفته برای این کار، روش ضدعفونی آب با UV می‌باشد.

روش‌های ضدعفونی کرد آب

در طول تاریخ از روش‌های متعددی برای ضدعفونی‌کردن آب استفاده شده و یا می‌شود اما روش ضدعفونی آب با UV مزایای خوبی نسبت به متدهای دیگر دارد که به‌مرور آن‌ها می‌پردازیم.

 1. روش‌های قدیمی

این روش‌ها از قبیل کلرزنی، آهک، ازن زنی و یا استفاده از آب ‌اکسیژنه از متدهای قدیمی و پرکاربرد از قدیم است که به طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما مشکلات اساسی هم از قبیل تغییر در مزه و بو، کم‌اثر بودن، خطرناک بودن در مصارف بالا و طولانی و دقت بسیار بالا در موارد استفاده به دنبال دارد.

 1. روش‌های جدید

یکی از روش‌های مدرن و پرکاربرد ضدعفونی آب با uv است که مشکلاتی که در بالا عنوان شد را ندارد و از طرفی مزایای مهمی را هم دارا است و در طیف‌های وسیعی از جمله صنعت و خانگی استفاده می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از ضدعفونی آب با uv

این روش با بهره‌گیری تجهیزات ساده و قابل تهیه که درون خود ساخته شده است، مزایایی به همراه خود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نصب ساده دستگاه
 2. کم‌هزینه بودن نگهداری
 3. ضدعفونی‌کردن در لحظه
 4. از بین ‌بردن 99% میکروارگانیسم‌های پرخطر و بیماری‌زا
 5. ضدعفونی‌کردن در بازه 5.8 الی 6 PH آب
 6. ثبات دادن در کیفیت آب و عدم تغییر
 7. عدم نیاز به مکان خاص
 8. بدون نیاز به مواد خاص مثل کلر
 9. کاربرد در فضای کم

کاربردهای ضدعفونی آب با uv

روش ضدعفونی آب با uv در بسیاری از موارد صنعتی، بهداشتی و خانگی کاربرد دارد که در چند سال اخیر جای خود را در این صنایع پیدا کرده است. از موارد استفاده‌ آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استخرها
 2. بیمارستان‌ها
 3. هتل‌ها و رستوران‌ها
 4. صنایع پزشکی و داروسازی
 5. صنایع خوراکی از قبیل لبنیات و مواد خوراکی
 6. مصارف خانگی مانند شستشو
 7. تصفیه راحت آب‌های عمقی مانند آب چاه
 8. تصفیه آب شهری و روستایی

روش کار و نکات خرید دستگاه ضدعفونی آب با uv

این روش به طور مستقیم با آب در ارتباط نیست، بلکه از اطراف و به‌ صورت کاملاً غیرمستقیم سعی بر ضدعفونی آب با uv می‌کند. در این روش محفظه‌ای خاص به‌صورت لوله‌مانند در مسیر آب قرار می‌گیرد که از جنس استلنس استیل یا به ‌اختصار SS است که در اطراف لبه‌ها ماده کوارتز مورداستفاده قرار گرفته است. این عمل باعث اثربخشی بیشتر و تابش نور بدون تماس با آب می‌شود.

 1. لامپ UV

در ضدعفونی آب با uv، لامپ‌های ماوراء بنفش به ‌صورت عمودی و یا افقی بنا به نیاز و سطح مورد استفاده قرار می‌گیرند. درون این لامپ‌ها مقداری بخار جیوه و الکترود وجود دارد که با فعال‌شدن جریان الکتریکی شروع به گرم‌ شدن می‌کنند. حد نصاب درجه‌ای که باعث فعال‌شدن این لامپ‌ها نیاز می‌شود، 47 درجه سانتی‌گراد است.

 1. جداره کوارتز

در اطراف لامپ‌ها جداره کوارتز برای شفافیت و اثر بیشتر پرتوی‌های UV تعبیه شده است. قطر این جداره‌ها بسته به نیاز و گستردگی کار بین 2 میلی‌متر الی 10 سانتی‌متر متغیر است.

 1. تأمین نیرو

تأمین نیرو در روش ضدعفونی آب با uv توسط دو نوع نیروی الکترونیکی و یا نیروی مغناطیسی میسر است که بنا به نظر کارشناس نحوه تغذیه طراحی و اجرا می‌شود.

در نهایت بسته به نوع محیط، میزان آب مصرفی، نوع دستگاه درخواستی و همچنین بودجه شما می‌توان انواع سیستم‌های ضدعفونی آب با uv را با توجه ‌به نظر کارشناسان ما پیشنهاد کرد.

نتیجه‌گیری

در روش ضدعفونی آب با uv از هیچ‌گونه مواد اضافی و شیمیایی که خطر جانی در بلندمدت را به همراه دارد، استفاده نمی‌شود. بلکه تنها با استفاده از پرتوهای فرابنفش سعی در ضدعفونی کردن 99 درصدی آب به ‌وسیله خنثی‌سازی و از بین ‌بردن میکروارگانیسم‌هایی خطرناکی که در روش‌های قدیمی حذف نمی‌شوند، می‌کند. از همین رو این روش پایداری محیط‌زیست و همچنین سلامتی بیشتر شما را به همراه خواهد داشت.