مخزن FRP چیست و خرید آن چه ضرورتی دارد‌؟

آب استخرها بعد از مدتی کدر و تیره می‌شود و شفافیت اولیه خود را ندارد. معمولا برای حفظ شفافیت و تمیزی آب استخرها از مخازن FRP استفاده می‌کنند. این قبیل از مخزن‌ها برای تصفیه آب استخرها و سدها و حتی در برخی مواقع برای تصفیه آب رودخانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات فنی مخزن FRP

معمولا مخازن FRP از دو دیواره ساخته شده است که لایه داخلی و زیرین آن از جنس پلی اتلین و جداره بیرونی آن در اکثر مواقع از کامپوزیت ساخته شده است. لایه‌های زیرین که از جنس پلی اتلین ساخته شده‌اند، در مقابل عوامل خوردنده مانند اسیدها و فشار آب به شدت مقاوم بوده و آب درون استخرها را بهداشتی و تصفیه می‌کنند. در برخی از مخازن FRP جداره بیرونی و خارجی از الیافی شیشه‌ای نانو کربن و یا رزین اپوکسی یا پلی استر تولید می‌شود.

روش کار با دستگاه مخزن FRP

معمولا آب مورد نیاز روستاییان و مردمان شهری از آب سد و رودخانه تامین می‌شود و این آب باید قبل از قرار گرفتن در دسترس عموم تصفیه شود. برای تصفیه آب معمولا از مخازن FRP استفاده می‌کنند و این مخازن برای تصفیه آب شهری و روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مخازن قابلیت زیادی در از بین بردن ترکیبات موجود در پساب‌های انسانی و حیوانی دارند. علاوه بر تصفیه آب‌های شهری و روستایی، از مخازنFRP برای سایر موارد دیگر و صنایع مختلف نیز استفاده می‌کنند و به جرأت می‌توان گفت که این مخازن قابلیت بسیار زیادی برای استفاده در صنعت دارند. شیوه کار با این مخازن به شدت آسان بوده و تنها دشواری استفاده از این دستگاه به چک کردن فیلتر مخزن مربوط می‌شود که باید هر چند مدت یک بار مخازن و فیلترهای آن‌ها چک شوند.

مزایای استفاده از مخازن FRP

 • مزایای استفاده از مخازن FRP به شرح زیر است:
 • معمولا این مخازن برای تصفیه آب‌های آلوده به سرب و آب رودخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای تصفیه آب آبشار و حوضچه‌های کوچک تزئینی از این مخازن استفاده می‌کنند.
 • مخازن فاضلاب‌های شهری و کارخانه‌ها FRP است.
 • وزن این مخازن بسیار سبک بوده و جایگزین مناسبی برای مواد صنعتی هستند.
 • این مخازن قابلیت حمل و نقل و جابجایی آسان دارند.
 • نصب و وصل این مخازن به شدت آسان است.
 • راه اندازی مخازن FRP پیچیدگی خاصی نداشته و به سهولت انجام می‌شود.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه، ساییدگی، شکستگی و خوردگی دارند.
 • طول و مساحت این مخازن آزاد بوده و در تمامی ابعاد تولید می‌شوند.
 • می‌توانید در ابعادی که نیاز دارید این مخازن را سفارش بدهید.

معایب استفاده از مخزن FRP

مخازن FRP مزایای بسیار زیادی دارد که شاید معایب آن‌ در مقابل مزایا و ویژگی‌های مثبت این مخازن چندان به چشم نیاید. از جمله معایب این مخازن می‌توان به خراب شدن دستگاه تصفیه اشاره کرد که باید هر از گاهی فیلترهای مخازن بررسی شوند و اگر دچار خرابی شده باشند، برای ترمیم و تعمیر آن‌ها اقدام کنند.

نکاتی مهم برای خرید محصول مخزن FRP

در هنگام خرید این محصول باید به موارد و نکاتی دقت داشته باشید که برایتان شرح خواهیم داد:

باید متناسب با نیازی که دارید تعداد مخازن را به صورت دقیق بررسی کرده و سپس برای خرید اقدام کنید. ‌توجه داشته باشید که قیمت مخازن کاملا منصفانه و مقرون‌به‌صرفه باشند و با کیفیت مخازن تناسب داشته باشند.

قیمت مخازن با توجه به فیلتری که درون مخازن تعبیه شده متفاوت است. به عنوان مثال قیمت مخازنی که فیلتر شنی دارند، با سایر فیلترها متفاوت است و از طرفی هر چقدر ابعاد مخازن FRP افزایش یابد، قیمت مخزن نیز بیشتر می‌شود.

این‌ مخازن تنها برای آب و برای تصفیه آب مورد استفاده قرار نگرفته و به عنوان مخازن سایر مواد و سیالات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال مخزن مناسبی برای مواد شیمیایی است و در صنعت نساجی و رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سختی‌گیری مخزن نیز از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا سختی‌گیری مطلوب باعث عبور آب سالم از مخزن شده و به شدت مناسب است. لازم به ذکر است که برای خرید مخازن FRP باکیفیت و درجه یک حتما از طریق فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید.