نیاز به افزایش بهره‌وری، صنعت را به جلو سوق می‌دهد و بنابراین فرایندها با سرعت و کارایی بیشتری عمل می‌کنند. برای پاسخگویی به این نیازها، استفاده از روغن‌های حرارتی را می‌توان در بسیاری از صنایع از جمله پمپ‌های روغن داغ یافت. تولیدکننده پمپ‌های با درجه حرارت بالا ازجمله پمپ‌های روغن گرم و آب گرم. مناسب برای پمپاژ مایعات در دمای بالاتر از 400 درجه فارنهایت است.

پمپ روغن در موتور احتراق داخلی، روغن‌موتور را تحت‌فشار به یاتاقان‌های چرخان، پیستون‌های کشویی و میل بادامک موتور می‌رساند. این یاتاقان‌ها را روغن‌کاری می‌کند، اجازه می‌دهد از بلبرینگ‌های مایع با ظرفیت بالاتر استفاده شود و همچنین در خنک‌کننده موتور کمک می‌کند.

نوع پمپ مورداستفاده متفاوت است. پمپ‌های دنده‌ای تروكوئید و پمپ‌های پره‌ای معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند. درگذشته از پمپ‌های پیستون استفاده می‌شد، اما اکنون به ندرت و تنها برای موتورهای کوچک از این پمپ‌ها استفاده می‌شود. برای جلوگیری از نیاز به پرایمینگ، پمپ همیشه پایین یا در زیر آب یا در اطراف سطح روغن در مخزن نصب می‌شود.

روغن داغ

روغن‌های داغ مایعات با ویسکوزیته کم هستند که برای تنظیم دمای فرآیند به‌تدریج گرم یا سرد شده و در اطراف سیستم گردش می‌یابند. روغن‌های حرارتی هنگام کار در دمای بالاتر در معرض تخریب قرار می‌گیرند.

پمپ روغن داغ

پمپ روغن حرارتی یک پمپ روغن داغ ایده‌آل یا یک پمپ حامل گرما و ایده‌آل‌ترین پمپ پشتیبانی‌کننده برای تجهیزات تبادل گرما است. ساختار اصلی یک ساختار پشتیبانی یک مرحله‌ای، تک مکش است. ورودی پمپ مکش محوری است. خروجی مرکز به‌صورت عمودی به سمت بالا است و روی همان پایه موتور قرارگرفته است. پمپ روغن داغ به‌جای ساختار خنک‌کننده سنتی آب، ساختار خود گرمایی و اتلاف گرما را اتخاذ می‌کند و سپس ساختار را ساده، کوچک، قابل‌اعتماد و پایدار می‌کند.

پمپ روغن داغ مهروموم بسته‌بندی و مهروموم مکانیکی را ترکیب می‌کند.

ویژگی‌های پمپ روغن داغ

پمپ روغن داغ مهروموم بسته‌بندی و مهروموم مکانیکی را ترکیب می‌کند. اولی به دلیل استفاده از بسته‌بندی با مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، سازگاری خوبی برای حالت حرارتی دارد در حالی ‌که دومی با استفاده از آلیاژ سخت با مقاومت مکانیکی قوی و مقاومت در برابر سایش، عملکرد مهروموم را در دمای بالا تضمین می‌کند.

این پمپ از نسل سوم PTFE برای آب‌بندی لب استفاده می‌کند، بنابراین عملکرد عالی در عملکرد مهروموم، 25 برابر اطمینان بیشتری از مهروموم لاستیک و مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی دارد.

پمپ روغن داغ یا پمپ روغن حرارتی قادر به پمپاژ آب تا 160 درجه سانتی‌گراد و روغن گرم تا 350 درجه سانتی‌گراد بدون آب خنک‌کننده مهروموم مکانیکی است. این پمپ به‌ویژه برای پمپاژ روغن داغ برای کوره و مشعل طراحی ‌شده است.

کاربرد پمپ روغن داغ

پمپ‌های روغن شرطی به‌طور گسترده‌ای در سیستم گرمایش با رسانه‌های انتقال حرارت در چین برای زمینه‌های صنعتی مانند نفت، صنایع شیمیایی، لاستیک، پلاستیک، داروخانه، منسوجات، چاپ و رنگرزی، راه‌سازی و مواد غذایی استفاده می‌شود. این ‌یک پمپ گردش خون ایده‌آل برای روغن داغ است و عمدتاً برای انتقال مایع با خوردگی ضعیف و دمای بالا بدون حاوی دانه‌های جامد که دمای کار آن کمتر از 370 درجه سانتی‌گراد است، استفاده می‌شود.

مزایای پمپ روغن حرارتی

پمپ روغن داغ یک پمپ روغن گریز از مرکز با عملکرد پمپاژ روغن سبک با دمای بسیار بالا 350 درجه سانتی‌گراد و فشار 8 کیلوگرم بر سانتی‌متر مکعب است. ساخت مدولار، قابلیت تعویض بالا و تحویل سریع، حذف آسان‌تر برای بازرسی و نگهداری را فراهم می‌کند. SSE – پمپ سانتریفیوژ روغن داغ 350 درجه‌ای با درجه حرارت بالا برای هدایت گرمای روغن یا سایر روغن‌های گرم با دمای º C 350 مناسب است.

این ‌یک ساختار مناسب، فن‌آوری پیشرفته، راندمان بالا، عملکرد پایدار طولانی‌مدت و بدون نشت در حالت گرم است. برای حمل‌ونقل ذرات جامد حاوی مایع خوردگی با دمای بالا با سیستم خنک‌کننده مستقیم باد استفاده می‌شود.

کلام آخر

پمپ‌های روغن حرارتی یا همان پمپ روغن داغ برای جابجایی روغن‌های انتقال گرما در شرایط دمای بالا طراحی ‌شده‌اند. پمپ‌های روغن با درجه حرارت بالا، در درجه اول برای تغذیه مشعل روغن یا کوره یا به‌عنوان پمپ گردش روغن داغ برای گردش سوخت به‌عنوان بخشی از سیستم تغذیه دیگ بخار بزرگ‌تر یا سیستم گرمایش استفاده می‌شود.

این پمپ به‌طور گسترده‌ای در روغن‌های نفتی، صنایع شیمیایی، لاستیک، چرم، صنایع غذایی، گریس، دیگ‌های بخار، ساخت‌وساز، نگهداری جاده‌ها، دارویی، پلاستیک، لاستیک، پارچه الیاف مصنوعی، چاپ و رنگرزی و سایر زمینه‌های صنعتی استفاده می‌شود.