تصفیه‌خانه‌ها از مهم‌ترین صنایعی هستند که امروزه کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند. این مجموعه‌های صنعتی می‌توانند به صورت وابسته به دیگر صنایع کار کنند و فاضلاب‌ها و پساب‌های باقی‌مانده را بهبود ببخشند یا این که خود به ‌تنهایی مشغول تأمین آب‌های آشامیدنی و آب قابل‌استفاده در مجموعه‌های صنعتی باشند. در این مقاله قصد داریم تا به یکی از دستگاه‌های مهم در صنعت تصفیه به نام هوزینگ فیلتر کارتریج بپردازیم.

آشنایی هوزینگ فیلتر کارتریج و بررسی کاربرد آن

این دستگاه از چندین منبع به حالت استوانه ساخته شده که درون آنها فیلترهایی از نوع کارتریجی تعبیه شده است. این دستگاه به صورت اختصاصی برای تصفیه آب به شیوه اسمز معکوس یا RO طراحی و ساخته شده است. سیستم هوزینگ را قبل از فرایند تصفیه اصلی استفاده می‌کنند. به این مرحله پیش تصفیه می‌گویند و برای حفاظت و طولانی‌تر شدن عمر دستگاه‌ها و بهبود کیفیت آب ایجاد شده است.

ممبران‌هایی که برای سیستم اسمز معکوس به کار می‌روند بسیار حساس هستند و تعمیر یا تعویض آنها هزینه و انرژی زیادی صرف می‌کند. افراد از هوزینگ فیلتر کارتریج بهره می‌برند تا انواع آلودگی غوطه‌ور در آب و سیالات را جذب کند و به ممبران نرسد.

نگاهی نزدیک به هوزینگ فیلتر کارتریج

گفتیم که شکل کلی این دستگاه به صورت استوانه است و بدنه آن را از متریال‌های گوناگون می‌سازند. پرکاربردترین انواع مواد اولیه برای بدنه شامل استیل‌های ضدزنگ، شیشه‌های محکم و مقاوم و همچنین PVC است. درون این استوانه فیلترهایی از نوع کارتریجی می‌گذارند که مدل آن به کار و بهره‌برداری شما وابسته است. یکی از عوامل مهم و بسیار تأثیرگذار در انتخاب مدل فیلتر، دبی آب است.

یک ورودی منحنی شکل برای بدنه استوانه‌ای در نظر گرفته شده است که در قسمت ابتدایی می‌تواند باز شده و در مواقع نیاز دوباره بسته شود. این قابلیت در بخش انتهایی وجود ندارد. فرانید فیلتراسیون که از طریق این دستگاه انجام می‌شود آب را برای مصارف صنعتی در ابعاد کوچک و استفاده‌های نیمه‌صنعتی مهیا می‌کند. همچنین برای آب موردنیاز خانگی نیز کاربرد فراوان دارد.

هوزینگ فیلتر کارتریج بر طبق نوع فیلتر ورودی معمولاً به تعدادی مدل معروف تقسیم می‌شوند. معروف‌ترین نوع آن اسپارکلر نام دارد و به دلیل کاربردهای فراوان این جایگاه را به دست آورده است. نوع دیگر آن مدل شمعی نام دارد. فیلترهای تحت‌فشار نیز از مدل‌های دیگری هستند که برای مصارف مختلف در دسترس شما قرار دارند.

بررسی مدل‌های مختلف هوزینگ

هوزینگ‌ها را می‌توان بر اساس معیار مختلفی دسته‌بندی کرد. تحلیل آن‌ها در دسته‌های مشخص به شما این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر بتوانید میان مدل‌های مختلف تصمیم‌گیری کنید. در ادامه با معیار یک المان یا چندین المان و سپس جنس‌های مختلف بدنه، این محصولات را بررسی خواهیم کرد.

هوزینگ با یک المان

هوزینگ فیلتر کارتریج اگر از نوع تک المانی باشد در ساخت بدنه طیف گسترده‌ای دارد. معمولاً نمونه‌های فولاد ضدزنگ، شیشه‌های مقاوم و PVC برای این محصول کاربرد بیشتری دارند. این دستگاه‌ها برای مصارف خرد و محدود استفاده می‌شوند. دبی مناسب این نوع زیر 5 مترمکعب در هر ساعت است.

طبق نامی که برای آن گذاشته‌اند در بدنه تنها یک فیلتر گذاشته شده است. توان و قدرت محدود این فیلتر موجب شده تا صنایع تمایلی برای استفاده از آن نداشته باشند و به ‌جای آن یک وسیله کاملاً مناسب در استفاده‌های خانگی به شمار بیاید.

هوزینگ‌هایی با تعداد المان بیشتر

این هوزینگ فیلتر کارتریج‌ها به صورت تخصصی‌تری طراحی شده‌اند. در بدنه آنها تنها فولاد به ‌کار رفته است. مهم‌ترین و متداول‌ترین مدل‌های فولادی شامل استیل شماره 304 ، فولاد مدل 316 و همچنین نمونة 316 L هستند. با توجه‌ به حجم و دبی آبی که در دسترس شماست نوع و تعداد فیلترها انتخاب می‌شوند. فیلترهای مدل میکرونی معمولاً استفاده می‌شوند.

بدنه استیل

استیل یک فلز بسیار مقاوم است و از ترکیب فولاد با مواد ضدزنگ حاصل می‌شود. ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فردی که این فلز دارد باعث شده تا از آن برای مصارف سنگین صنعتی و نیمه‌صنعتی بهره ببرند. بهترین انواع استیل را پیش ‌از این معرفی کردیم.

همان‌طور که می‌دانید استیل مقاومت بالایی در برابر خوردگی و واکنش شیمیایی با رطوبت دارد بنابراین انتخابی ایده‌آل به‌حساب می‌آید. همچنین این فلز وقتی در ساخت هوزینگ فیلتر کارتریج به کار برود می‌تواند تا 12 بار فشار را تحمل کند. سیستم‌های اسمز معکوس مهم‌ترین مقصد این دستگاه هستند.

هوزینگ با بدنه PVC

یکی از متداول‌ترین نمونه‌ها با فیلتراسیون میکرونی همین نمونه با بدنه PVC است. بخش‌های مختلفی از این محصول بهره می‌برند. برای استفاده‌های صنعتی و حتی قابل آشامیدن کردن آب دریاها از این نوع می‌توان استفاده کرد. تصفیه‌خانه‌های صنعتی نیز می‌توانند از این مدل استفاده کنند. در مقیاس‌های کوچک مدل یک المانی پیشنهاد می‌شود. مهم‌ترین مزیتی که این نوع هوزینگ فیلتر کارتریج دارد این است که هیچ‌گونه جلبکی امکان به ‌وجود آمدن در فضا و بستر آن را نخواهد داشت.

استفاده از شیشه برای تولید هوزینگ

این نمونه را ممکن است در تصفیه آب‌های خانگی به‌ مراتب دیده باشید. اندازه آن در مصارف خانگی 10 اینچ بوده و برای کاربردهای صنعتی تا 20 اینچ نیز می‌رسد. علت اصلی استفاده از شیشه این است که محیط عملیات تصفیه شفاف باشد تا وضعیت فیلترها راحت‌تر بررسی شود. این متریال می‌تواند فشاری برابر با 5 بار را تحمل کند. این هوزینگ‌ها در مدل یک المانی معمولاً تولید می‌شوند.

کلام آخر

در این مقاله با هوزینگ فیلتر کارتریج آشنا شدیم. این دستگاه کاربرد بسیار زیادی در تصفیه آب دارد و یک مرحله پیش از تصفیه اصلی قرار می‌گیرد تا به اجزای داخلی آسیبی وارد نشود. فرایند اسمز معکوس رایج‌ترین محل استفاده از این محصول است. دانستیم که این دستگاه به شیوه‌های مختلفی از جمله تک المانه و چندین المانه تقسیم‌بندی می‌شود. نوع دیگر دسته‌بندی شامل تفکیک به جنس‌های مختلف بدنه می‌شود و کاربرد هر مدل در مصارف خانگی و صنعتی بیان شد.