پمپ مگنتی یا مغناطیسی یا پمپ‌های Mag-drive در بین مردم به‌عنوان پمپ‌های بدون آب‌بند شناخته می‌شوند و بهترین گزینه برای مقابله با حجم زیادی نشت است. به‌کارگیری آنها شامل فرایندهایی است که در آن مایعات خطرناک مانند اسیدها، قلیاها، سموم، آلاینده‌ها، مواد خورنده و سایر مایعات را که هنگام نشت، خطرات زیادی را برای مردم و محیط‌زیست به همراه دارند. آنها این مواد را جمع‌آوری می‌کند و به مکان‌های دیگری انتقال می‌دهند.

عملکرد پمپ‌های مغناطیسی چگونه است؟

جاذبه بین آهنربای محرک و آهنربای پروانه‌ای است که باعث شروع عملکرد پمپ‌های مغناطیسی می‌شود. هر دو محور و پروانه هم‌زمان و با سرعت می‌چرخند. سپس عملکرد عادی پمپ گریزازمرکز شروع خواهد شد. یکی دیگر از وظایف مهم پمپ مگنتی جابه‌جایی مایعات سخت است. برخی از مایعات بر روی سطح آب‌بند متبلور می‌شوند و خرابی به بار می‌آورند.

برای حل این مشکل، پمپ‌های آب‌بندی شده با سیستم فلاش نصب می‌شوند که تعمیرات و نگهداری آن را گران‌تر می‌کند. در چنین مواردی، پمپ mag-drive تجهیزات بهتری برای استفاده است. از طرف دیگر، پمپ‌های mag-drive را نمی‌توان در شرایطی که دارای قدرت محدود هستند و در فرایندهایی که با مایعات پر از جامدات معلق سروکار دارند، استفاده کرد.

طراحی پمپ مغناطیسی چگونه است؟

همان‌طور که از نامش مشخص است، پمپ مگنتی به موتور نزدیک شده و از محور برای چرخاندن پروانه استفاده نمی‌کنند. در عوض، یک درایو مغناطیسی به محور موتور متصل شده درحالی‌که پروانه روی آهنربای دیگری ثابت می‌شود؛ با چرخش آهنربای محرک، پروانه نیز می‌چرخد. به‌این‌ترتیب، نیاز به هر نوع آب‌بند برطرف می‌شود. در نتیجه، خطرات نشت از بین می‌رود.

همچنین لازم به ذکر است که تنها قسمتی که مایعات را لمس می‌کند پروانه خواهد بود؛ بنابراین، جدا از مزیت نشت حداقلی، خطرات آلودگی نیز حداقل است. در نهایت، پمپ‌های mag-drive در مواردی مانند مایعات گران‌قیمت، قابل اشتعال، سمی، خورنده یا خطرناک برای محیط‌زیست انتخاب بسیار خوبی هستند.

یک پمپ مغناطیسی از یک میدان مغناطیسی متعادل برای ایجاد چرخش پروانه سیال استفاده می‌کند. برخلاف یک پمپ گریزازمرکز سنتی که دارای اتصال مستقیم بین پروانه و موتور است، یک پمپ مغناطیسی مکانیسم محرک مستقیم را حذف کرده و میدان مغناطیسی را جایگزین آن خواهد کرد.

مزایای پمپ‌های مغناطیسی

در این بخش به مهم‌ترین مزیت‌های این پمپ می‌پردازیم:

  • پمپ مگنتی برای مایعات تمیز با مواد جامد کم یا بدون آن استفاده می‌شود.
  • کاملاً بدون نشت است مگر اینکه مورد پمپ شکسته شود.
  • به دلیل طراحی یکپارچه، حداقل نظارت موردنیاز است.
  • اکثر پمپ‌های مغناطیسی تولید شده امروزه می‌توانند تا 20 سال بدون نیاز به تعمیرات اساسی دوام بیاورند.
  • به دلیل اتصال سریع آنها با موتور نیازی به خنک‌کننده نیست، بنابراین تراز پمپ و موتور تحت تأثیر افزایش دما قرار نمی‌گیرد.

پمپ‌های مغناطیسی برای مایعات حاوی جامدات معلق

پمپ‌های محرک مغناطیسی دارای قابلیت حمل مواد جامد بسیار محدود هستند. مایع پمپ شده باید تمیز باشد وگرنه مواد جامد در مجاری اطراف آهنربا جمع می‌شوند. این امر باعث اختلال در عملکرد پمپ شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند، حتی گاهی خراب می‌شود. علاوه بر این، مواد جامد یاتاقان‌ها و سایر اجزا را فرسوده می‌کنند.

ذرات آهنی در پمپ‌های مغناطیسی

مایعات حاوی ذرات آهنی در یک پمپ مگنتی مشکل‌ساز هستند زیرا ذرات روی آهنربا جمع می‌شوند و می‌توانند باعث ضعیف شدن پمپ و حتی متوقف شدن آن در طول زمان شوند. از لحاظ نظری، یاتاقان‌ها ممکن است بتوانند ذرات با سختی کمتر را خرد کنند. این منجر به ادعاهایی در مورد قابلیت جابه‌جایی جامدات پمپ‌های محرک مغناطیسی بیان کرده‌اند. قابلیت جابه‌جایی مواد جامد بستگی به جزئیات دارد، مانند اندازه جامدات و همچنین مواد و مشخصات یاتاقان‌ها.

تأثیر اندازه ذرات در عملکرد پمپ‌های مغناطیسی

به‌عنوان یک نشانه، بالاترین درصد و اندازه مواد جامد در مایع پمپ شده ممکن است 1.5 درصد و حداکثر 70 میکرون ذکر شود. برای برخی از پمپ‌های ویژه ممکن است تا 100 میکرون باشد. موردی از پمپ‌های محرک مغناطیسی بسیار قوی وجود دارد که با موفقیت 2 درصد یا 2.5 درصد مواد جامد را تا 150 میکرون حمل می‌کرد.

محدودیت اندازه ذرات معمولاً با بلبرینگ تعیین می‌شود. اندازه ذرات بیشتر ممکن است با یک صفحه‌نمایش، صافی یا فیلتر به بلبرینگ‌ها نمایش داده شود. در صورت ارائه فلاش تمیز به درایو مغناطیسی یا در صورت نصب سیستم حلقه بسته، می‌توان پمپ‌هایی را برای 5 درصد مواد جامد (یا گاهی بیشتر) تا 200 میکرون (یا حتی بیشتر) مورداستفاده قرارداد.

مواردی که در انتخاب پمپ مگنتی باید در نظر داشت؟

در واقع، ارقام فوق‌الذکر محدودیت‌های بسیار ساده‌ای هستند. برای انتخاب مطمئن و بهینه پمپ برای هر سرویس، تجزیه و تحلیل‌ها و مطالعات جامع باید ویژگی‌ها و ماهیت مواد جامد را در نظر بگیرند. به‌عنوان‌مثال، جامدات چسبناک یا فیبری ممکن است بلبرینگ‌ها یا کانال‌های جریان را مسدود کنند.

مواد جامد بسیار ساینده در نهایت قطعات را می‌پوشانند و مواد مقاوم در برابر سایش باید برای حداکثر عمر پمپ انتخاب شوند. تمامی محدودیت‌های عملکرد باید برای انتخاب مناسب پمپ در نظر گرفته شود. در جریان‌های کم، گردش مجدد سایش را تسریع می‌کند و نرخ بالای مواد جامد باعث افزایش میزان سایش خواهد شد.

نتیجه‌گیری

انواع پمپ مگنتی یا مغناطیسی معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند که نشت مایع خطر بزرگی دارد. این موارد شامل مایعات تهاجمی یا خطرناک، اسیدها، قلیاها، مواد خورنده، آلاینده‌ها و سموم هستند. آنها همچنین برای مایعات فوق خالص و مایعات که سخت آب‌بندی می‌‌شوند استفاده می‌شوند. پمپ‌های آب‌بندی شده ممکن است در طول زمان نشت کنند یا به آب‌بندهای پیچیده و گران‌قیمت نیاز داشته باشند تا از خروج مایعات خطرناک به بیرون جلوگیری کند. نتیجه می‌تواند منجر به خطرات ایمنی، خرابی و افزایش نیازهای نگهداری شود.