پکینگ مدیا در تصفیه فاضلاب کاربرد زیادی دارد و جنس آن از pvc و یا پلی‌پروپیلن است. این فناوری در مقابل مواد شیمیایی شامل الکل، اسیدها، چربی، روغن و مواد این‌چنینی مقاومت مناسبی دارد. دو نوع ثابت و معلق (MBBR) وجود داشته و از آنها به‌عنوان تصفیه‌کننده در صنایع مختلف بخصوص صنعت آب و فاضلاب و همچنین پالایشگاه و پتروشیمی استفاده می‌شود.

پکینگ مدیا و تصفیه فاضلاب

در روش‌های بی‌هوازی تصفیه و پاک‌سازی آب، پکینگ‌های ثابت مورداستفاده قرار می‌گیرند و سطح تماس زیادی برای تصفیه فراهم می‌کنند. همچنین در برابر مواد شیمیایی و عوامل فرسایشی بسیار نیرومند عمل می‌کنند. علاوه بر این، به دلیل ساختار ساده و نصب آسان و سریع در صنایع بسیاری کاربرد دارند.

سیستم‌های هوازی و بی‌هوازی می‌توانند همگام با رشد خود میکروارگانیسم‌ها را روی پکینگ تثبیت کنند و این میکرو ارگانیسم‌ها به‌هم‌چسبیده و نوعی بیوفیلم تشکیل می‌دهند. رفته‌رفته افزایش پیدا کرده و در نهایت منجر به کاهش اندازه‌های مخزن و افزایش بهره‌وری می‌شوند.

پکینگ ثابت چه کاربردهایی در صنعت آب و فاضلاب دارد؟

با کمک این فناوری کارایی مخزن بیولوژیکی بالا می‌رود؛ در واقع ابعاد مخزن کوچک‌تر شده اما بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند. عملکرد این فناوری این‌گونه است که نیترات موجود در آب را از بین برده و آن را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند. در واقع از روش‌های بیولوژیکی برای تصفیه و پاک‌سازی آب استفاده می‌شود.

همچنین در صورت به‌کارگیری در استخرهای پرورش ماهی، آمونیاک موجود در آب حذف شده و شرایط برای پرورش ماهی سالم‌تر می‌شود. کاربرد دیگر آن در برج‌های گاز زدایی و برج‌های خنک‌کننده است. پکینگ مدیا در جاهایی که به سطح تماسی زیاد نیاز باشد به‌عنوان فیلترهای چکنده بکار می‌رود.

مزیت‌های پکینگ مدیای ثابت

در این بخش به مهم‌ترین مزایای این فناوری اشاره می‌کنیم:

  • این فناوری وزن کمی دارد و بسیار مقاوم، مستحکم و منعطف است. همچنین در برابر اسیدها و بازها مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند. نرخ فرسایش در آنها بسیار پایین بوده و علاوه بر این، افت فشار در آنها بسیار پایین به نظر می‌رسد.
  • پکینگ‌های ثابت در فرایند تصفیه و پاک‌سازی چربی بسیار خوب عمل می‌کنند و با سرعت بالایی چربی‌ها را از یکدیگر جدا کرده و شناور می‌سازند.
  • فناوری پکینگ در فرایند ته‌نشینی، سرعت بالایی اعمال می‌کند و منجر به زلال‌سازی ذرات معلق در آب می‌شود. به این نوع از پکینگ صفحه لاملا می‌گویند.

تصفیه آب فاضلاب با MBBR چگونه است؟

هدف MBBR جبران برخی از مشکلات سایر روش‌های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بود. این روش ترکیبی از نقاط قوت بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی، به‌ویژه فرایند لجن غیرفعال و رسانه‌های بیوفیلمی است. به طور هم‌زمان کاستی‌هایی را که در فرایندهای بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب ایجاد می‌شود، حذف یا به حداقل می‌رساند.

پکینگ مدیا شناور به دلیل مزایای زیادی که دارد، به یک روش محبوب تصفیه بیولوژیکی فاضلاب تبدیل شده که از حامل‌های پلاستیکی پوشیده از بیوفیلم برای تجزیه زباله استفاده می‌کند. علاوه بر اینکه وسیله‌ای مؤثر برای حذف مواد آلی بوده، روشی نوآورانه برای نیتریفیکاسیون و نیتروژن زدایی است.

این روش مانند سایر فرایندهای تصفیه بیولوژیکی اغلب بخشی از یک سیستم چندمرحله‌ای برای تصفیه فاضلاب است و سایر فرایندها بر جنبه‌های مختلف تصفیه متمرکز شده است. به همین دلیل است که نمودار جریان فرایند MBBR اغلب شامل مراحل دیگری مانند حذف شن و ضدعفونی است.

قسمت‌های اصلی پکینگ شناور تصفیه آب فاضلاب کدام‌اند؟

یکی از راه‌های مفید برای درک این فرایند، درنظرگرفتن اجزای مختلفی است که با هم، کار می‌کنند تا این تکنیک امکان‌پذیر باشد:

حوضه: فرایند پکینگ مدیا MBBR در حوضه‌ای انجام می‌شود که به‌عنوان رآکتور یا مخزن هوادهی نیز شناخته می‌شود. فاضلاب برای تصفیه وارد این حوضه می‌شود و ممکن است برای پردازش بیشتر یا برای نوع دیگری از فرایند تصفیه آب وارد حوضه دوم شود. مخازن هوادهی MBBR در بالا باز هستند و آب را در معرض هوای آزاد قرار می‌دهند که این امر را به یک فرایند هوازی فیلتراسیون تبدیل می‌کند.

مدیا: حوضه پر از قطعات پلاستیکی کوچک است که مدیا یا حامل نامیده می‌شوند. این مدیا ممکن است 50 تا 70 درصد مخزن را اشغال کنند. طراحی آنها مساحت سطحی را که برای رشد بیوفیلم روی آنها فراهم می‌کند، به حداکثر می‌رساند. بسیاری از حامل‌ها شبیه ماکارونی روتل یا چرخی شکل هستند. آنها تراکم آب را بیشتر می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند تا در مایع مخلوط شوند، نه اینکه شناور یا غرق شوند.

شبکه هوادهی: یکی دیگر از مواردی که به رسانه‌ها در حرکت مؤثر در مخزن کمک می‌کند، شبکه هوادهی است. این دستگاه در اصل یک فن واقع در پایین مخزن رآکتور است. شبکه هوادهی به حاملان در حرکت کمک می‌کند تا بتوانند با تمام زباله‌های موجود در تماس بوده و به طور مؤثر آن را تجزیه کنند و اکسیژن بیشتری را به مخزن وارد کند.

غربال: اگر یک صافی متصل به مخزن نبود، مشکل بوجود می‌آمد. مواد مشبک اجازه عبور آب را می‌دهد، اما حامل‌های پلاستیکی را درون حوضچه نگه می‌دارد.

ویژگی‌های تصفیه آب فاضلاب MBBR چیست؟

استفاده از پکینگ مدیا شناور دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های استثنایی است:

سادگی: به طبیعت اجازه می‌دهد تا مسیر خود را طی کند و نقش اپراتور را به حداقل می‌رساند. شایان‌ذکر است که اپراتورها باید از فرایند مطلع باشند تا بتوانند اطمینان حاصل کنند که همه چیز در سطح مولکولی به‌درستی کار می‌کند. بااین‌حال، این فرایند به مراحل زیادی نیاز ندارد.

تعمیر و نگهداری کم: کارهای نگهداری مانند شستشوی معکوس که اپراتور باید در موارد دیگر انجام دهد معمولاً با MBBR غیرضروری به نظر می‌رسد. این سیستم تا حد زیادی خود تعدیل‌کننده است، بنابراین کاربران می‌توانند به آن اعتماد کنند تا بدون نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم، به طور مؤثر کار کند.

انعطاف‌پذیری: به طور طبیعی می‌تواند در صورت لزوم با بارهای مختلف و تغییرات موجود در جریان، سازگار شود، زیرا میکروارگانیسم‌های حامل به تغییرات واکنش نشان می‌دهند. همچنین این سیستم می‌تواند در صورت مواجهه با بارهای آلی، هیدرولیکی و شوک نمکی بسیار پایدار بماند و به‌سرعت به حالت عادی قبلی می‌رسد.

نتیجه‌گیری

فناوری پکینگ مدیا از روش‌های بیولوژیکی برای تصفیه و پاک‌سازی آب و فاضلاب استفاده می‌کند. میکروارگانیسم‌های متصل به محیط موجود در مخزن، زباله‌های موجود در آب را مصرف می‌کنند و آب برای استفاده مجدد، تمیزتر و ایمن‌تر می‌شود.