پرشروسل اسمز چیست؟

دستگاه‌های تصفیه آب، مجهز به دستگاه مکملی به نام پرشروسل اسمز Pressure vessel هستند. پرشروسل اسمز یا هوزینگ ممبران Membrane Housing، پوسته‌ای از جنس فایبرگلاس یا استیل است. وظیفه پرشروسل اسمز معکوس، نگهداری از مخزن آب در دستگاه‌های تصفیه آب است.

کاربرهای دستگاه پرشروسل اسمز معکوس

 1. نمک‌زدایی از آب دریا، لب و چاه
 2. تصفیه کردن آب شهری
 3. انجام فرایندهای صنعتی تصفیه آب
 4. استفاده در صنایع الکترونیک
 5. تهیه آب فوق خالص
 6. استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی‌ها
 7. استفاده در صنایع خودرو
 8. استفاده در صنایع نیروگاهی
 9. استفاده در صنایع دارویی

اجزای تشکیل‌دهنده پرشروسل اسمز

هر دستگاه پرشروسل اسمز، از اجزا زیر تشکیل شده است:

 • پوسته پرشروسل اسمز یا هوزینگ ممبران Housing
 • (O-ring) اورینگ داخل دستگاه
 • ((Victaulic Clamp)) بست ویکتالیک دستگاه
 • ((Gap)): درب یا کپ پرشروسل وسلز
پرشر وسل اسمز معکوس

مشخصات و تقسیم‌بندی فنی پرشروسل اسمز

پرشروسل اسمز به انواع مختلفی بر اساس قطر، فشار، نوع ورودی و تعداد ممبرین استفاده شده در دستگاه، تقسیم می‌شود و هرکدام از انواع پروشر اسمز معکوس کاربرد متفاوتی داشته و خدمات گوناگونی را در زمینه تصفیه آب ارائه می‌دهند.

انواع و کاربرد پرشروسل اسمز بر اساس قطر دستگاه

دستگاه‌های پرشروسل اسمز در دو قطر 4 و 8 اینچ به بازار ارائه می‌شوند. پرشروسل اسمز با قطر 4 اینچ معمولاً در طراحی و ساخت دستگاه‌های تصفیه ابی به کار می‌رود که در طول شبانه‌روز، کمتر از 50 مترمکعب را لازم است تصفیه کنند. دستگاه‌های پرشروسل اسمز معکوس با قطر 8 اینچ در دستگاه‌های تصفیه آبی استفاده می‌شوند که نیاز است در طول شبانه‌روز، بیش از 50 مترمکعب را تصفیه کنند.

انواع و کاربرد پرشروسل اسمز بر اساس نوع وروودی

 • ساید پورت (Side Port)
 • اند پورت (End Port)

دو نوع ورودی در دستگاه‌های پرشروسل اسمز معکوس وجود دارد. در پرورشر اسمز با ساید پروت ورودی، محل خروجی آب دستگاه بر روی بدنه آن قرار می‌گیرد. در دستگاه پرشروسل اسمز با اند پورت وروودی، پورت خروجی آب در ابتدا و انتهای دستگاه قرار دارد.

انواع و کاربرد پرشروسل اسمز بر اساس فشار

 1. پرشروسل وسل اسمز با فشار 300psi

کاربرد: مناسب استفاده در دستگاه‌های آب لب‌شور و آب چاه است

 1. پرشروسل اسمز با فشار 450psi و 600psi

کاربرد: مناسب برای تصفیه آب تقریباً شور با 10.000ppm tds است.

 1. پرشروسل اسمز با فشار 1000psi و 1200psi

کاربرد: قوی‌ترین نوع پرشروسل اسمز معکوس و مناسب تصفیه آب دریا است.

انواع پرشروسل بر اساس تعداد ممبرین استفاده‌شده در ساخت دستگاه

پرشروسل اسمز در دو قطر و شش المان به بازار عرضه می‌شود. دستگاه پرشروسل با قطر چهار اینچ، به دو صورت 1 و 2 المانه در دسترس است و پرشروسل اسمز با قطر 8 اینچ در شش حالت 1، 2، 3، 4، 5 و 6 المانه در بازار موجود است. دستگاه پرشروسل اسمز، با هر قطر و تعداد المانی که باشد در تمام فشارهای، 300psi و 450 psi و 1000psi در بازار موجود است.

مزایای پرشروسل اسمز معکوس

پرشروسل اسمزهای معکوس نسبت به سایر پرشروسل‌ها خدمات بیشتری ارائه می‌دهند و مزیت‌های بیشتری دارند. به طور مثال می‌توان از این مزیت‌ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این دستگاه یک پوسته با میزان شکست، پرشروسل اسمز معکوس را قادر می سازد تا با نم پس دادن (جهت کاهش فشار)، در ۴ برابر بیشتر از سایر پرشروسل‌ها فشار را تحمل کند. این پوسته در پرشروسل اسمز معکوس، از شکست فاجعه‌بار پرشروسل اسمز جلوگیری می‌کند. همچنین این پوسته در شرایط فشاری بیش از ۶ برابر فشار در نظر گرفته شده در طراحی، ایمنی خوبی را فراهم می‌کند.
 • ساختار کامپوزیتی پرشروسل اسمز معکوس باعث استحکام بالاتر و مقاومت بیشتر این دستگاه در برابر خوردگی می‌شود.
 • ساختار کاملاً قرینه در این دستگاه وجود دارد که به‌علاوه یک حفره تراز، باعث آب‌بندی بهتر دستگاه می‌شود. همچنین منجر به ساده‌تر شدن درآوردن و جازدن ممبرین در پرشروسل اسمز می‌شود.
 • سیستم خاص و منحصربه‌فرد این دستگاه با قفل سریع، به شما امکان دسترسی به ممبرین را در زمان بسیار کوتاهی می دهد.
 • گزینه Multiport درج شده در پرشروسل اسمز معکوس، این امکان را فراهم می‌کند که پرشروسل‌ها مستقیماً به هم متصل شوند. این امکان باعث کاهش هزینه‌های لوله‌کشی شما می‌شود.