امروزه تصفیه آب از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا آب کالای ارزشمندی برای تمام جهان محسوب می‌شود. کشورهای جهان برای کاهش هزینه‌های خود و جلوگیری از مشکل کمبود آب به تصفیه آب رو آورده‌اند و در این جهت دستگاه‌های تصفیه آب مختلفی تولید شده‌اند. یکی از این روش‌های فیلتر کردن، روش اولترافیلتراسیون با ماژول UF است که جزء مهم آن ممبران اولترافیلتراسیون یا همان ماژول UF به حساب می‌آید. این بخش نقش مهمی را برای عمل فیلترکردن آب بازی می‌کند.

آشنایی با کاربرد ماژول UF -ممبران اولترافیلتراسیون

ممبران‌ها بخشی از اجزای دستگاه‌های تصفیه آب محسوب می‌شوند که ناخالصی‌های موجود در آب را از بین می‌برند. با حذف ناخالصی‌های موجود، آب شیرین شده و عاری از هرگونه عامل بیماری‌زا می‌شود. ناخالصی‌های موجود در آب می‌توانند از میکروب‌ها و بعضی املاح نامناسب تشکیل شده باشد که ممبران اولترافیلتراسیون آن‌ها را از آب جمع کرده و خروجی آن‌ آبی سالم‌تر است.

نکات استفاده از ماژول UF -ممبران اولترافیلتراسیون

هر دستگاه تصفیه‌ای بنا بر کارایی و کاربردی که دارد ممبران‌های مختلفی استفاده می‌کند. ممبران‌ها یا ماژول UF باید به‌صورت دوره‌ای عوض شده یا به کمک بعضی مواد شوینده مثل آنتی اسکالانت شسته شوند تا دوباره کارایی خود را به دست بیاورند. اگر این ممبران‌ها تمیز نشوند یا تعویض صورت نگیرد، به‌مرور زمان با آلاینده‌های جمع‌شده بسته شده و کارایی کلی دستگاه پایین می‌آید و حتی ممکن است به دستگاه آسیب وارد شود. لازم به ذکر است که نحوه قرارگیری ماژول UF در کنار هم نیز روی کارایی نهایی دستگاه اثر مستقیم خواهد داشت.

فیلتراسیون یا تصفیه غشایی

همان‌طور که اشاره شد، یکی از روش‌های تصفیه آب صنعتی فیلتراسیون نام دارد. در این روش یک غشای مخصوص وجود دارد که املاح را از آب جدا می‌کند. این غشا یا بخش اصلی که برای فیلترکردن به کار می‌رود، ممبران نام دارد. با فیلترکردن املاح موجود در آب، آب شیرین و عاری از موجودات بیماری‌زا به دستگاه منتقل می‌شود. بسته به نیاز هر صنعت روش‌های فیلتراسیون مختلفی وجود دارد که هرکدام توانایی متفاوتی دارند. به ترتیبِ قدرت‌های این دستگاه‌ها، روش‌های فیلتراسیون در زیر آورده شده است:

 • میکروفیلتراسیون جداسازی در حد 0.1 میکرون
 • اولترافیلتراسیون UF جداسازی در حد 0.02 میکرون
 • نانوفیلتراسیون جداسازی در حد نانو

کاربردهای ماژول UF- اولترافیلتراسیون

روش فیلترکردن به کمک دستگاه ممبران اولترافیلتراسیون یا همان ماژول UF در صنایع مختلفی کاربرد دارد، زیرا می‌تواند ذرات بسیار ریز موجود در آب را با کیفیت بالا خارج کند. در زیر به تعدادی از این کاربردها در صنایع اشاره می‌شود:

 1. صنایع نساجی و پارچه‌بافی
 2. صنایع کاغذسازی
 3. صنایع تولید چرم و چرم‌سازی
 4. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 5. صنایع تولید مواد شیمیایی و آزمایشگاهی
 6. صنایع سنگ‌بری که از آب برای برش سنگ استفاده می‌کنند.
 7. صنایع تصفیه آب و فاضلاب و آب شیرین برای جلوگیری از لکه‌های روغنی و نفتی
 8. تصفیه آب در مصارفی که از آب زیاد استفاده می‌کنند؛ مانند آبیاری فضای سبز، کارواش‌ها، قالی‌شویی‌ها
 9. تصفیه پساب‌های آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بیمارستان‌ها برای جلوگیری از ورود عوامل بیماری‌زا به خارج از این مراکز
 10. استفاده از آن برای صنایع مختلفی که از دستگاه‌های تبرید و حرارت آبی استفاده می‌کنند.
 11. مورد استفاده در بالادست سیستم تصفیه اسمز معکوس
 12. تصفیه آب در صنایع داروسازی برای حذف مولکول‌های شیمیایی مانند آنزیم‌ها، هورمون‌ها، آمینواسیدها، آلبومین‌ها و پروتئین‌های تولیدی در این مراکز

مراحل کار ماژول UF – اولترا فیلتراسیون

در این روش آب ناخالص ابتدا توسط یک پمپ وارد فیلترهای میکرونی دستگاه اولترافیلتراسیون شده و پس از خروج از مرحله اول فیلتراسیون وارد ماژول UF -ممبران اولترافیلتراسیون می‌شود. پس از عبور از این مرحله نیز مواد شیمیایی موردنظر به این آب تزریق می‌شود. همان‌طور که گفته شد، ممبران بخشی از تصفیه آب است و مواد شیمایی دیگری پس از این مرحله برای ضدعفونی و گندزدایی آب لازم است.

مزایا و معایب سیستم‌های اولترافیلتراسیون – ماژول UF

این سیستم به دلیل داشتن منافذی به قطر 100 تا 200 نانومتر از قدرت بالایی برای حذف آلاینده‌ها و میکروارگانیسم‌ها برخوردار است. این سیستم می‌تواند برای افزایش طول عمر سیستم‌های اسمز معکوس کاربرد داشته باشد و سبب کاهش ذرات ورودی به سیستم شده و به همین دلیل عمر دستگاه‌های صنعتی را افزایش دهد.

سیستم اولترافیلتراسیون دارای قابلیت شست‌وشوی معکوس ماست که عملکرد سیستم را افزایش می‌دهد. به دلیل نرخ پایین گرفتگی ممبران اولترافیلتراسیون، این سیستم قابلیت بیشتری نسبت به دیگر سیستم‌های گندزدا آب دارد.

این سیستم می‌تواند آب را با کیفیت بالا و صرف هزینه پایین تصفیه کند و مقاومت بالایی در برابر آلودگی‌های موجود در محیط داشته باشد. به دلیل حذف ذرات معلق کلوئیدی، ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در کنار مقاومت بالا در برابر مواد اکسنده و شیمیایی از اهمیت بالایی در سیستم‌های تصفیه برخوردار است. لازم به ذکر است که از این سیستم به‌صورت جداگانه استفاده نمی‌شود و باید در کنار دیگر روش‌های تصفیه آب مورداستفاده قرار بگیرد.

نکاتی برای خرید ماژول UF – ممبران اولترافیلتراسیون

باتوجه ‌به مطالب عنوان‌شده با اهمیت و کاربرد ممبران و روش تصفیه غشایی آشنا شدیم. به همین دلیل انتخاب یک سیستم تصفیه باکیفیت تأثیر خوبی بر روند گندزدایی آب خواهد داشت. برای خرید ممبران اولترافیلتراسیون مناسب، باید آن را از برندی معتبر و باتجربه تهیه کنید تا بعدها به مشکل برخورد نکنید.

برای خرید این تجهیزات می‌توانید با ما تماس بگیرید یا از به سایت فروشگاه الکتروپمپز مراجعه کنید و با مقایسه محصولات شرکت‌های مختلف و نظرات مردم به یک تصمیم‌گیری نهایی برسید. همچنین با مراجعه حضوری به فروشندگان و خدمات دستگاه‌های اولترافیلتراسیون نیز می‌توانید ماژول UF اولترافیلتراسیون مناسب با دستگاهی که دارید را تهیه کنید. شما به‌صورت دوره‌ای احتمالاً به تعویض این دستگاه احتیاج خواهید داشت، زیرا عمر مشخصی دارند و پس از مدتی باید برای افزایش کارایی دستگاه با یک ممبران نو تعویض شوند.