پکیج تزریق و میکسر چیست؟

پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی، یا دستگاه تزریق مواد شیمیایی از جمله تجهیزات و تسهیلات بسیار پراستفاده در صنایع گوناگون است که از جمله این موارد می‌توان به تصفیه فاضلاب‌های شهری و روستایی اشاره کرد. هدف اصلی از طراحی و ساخت این پکیج، اضافه کردن مواد شیمیایی جامد یا مایع به سیال است. افزودن مواد به سیال به دلایل صنعتی مختلفی صورت می‌گیرد.

طریقه عملکرد پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی

پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی، مجموعه‌ای از چند مخزن برای آب و سیالات، میکسر، دوزینگ پمپ و اتصالات است. این پکیج مواد شیمیایی را برای تزریق شدن به سیال موردنظر در مخازن آماده می‌کند و با کمک اتصالات موجود در پکیج، آن‌ها را به سیال اضافه می‌کند. یکی از مزیت‌های پکیج تزریق و میکسر این است که کلیه مراحل کار در آن به‌صورت تمام‌اتوماتیک انجام می‌شوند و به دلیل تمام اتوماتیک بودن و بی‌نیازی از دخالت کردن اپراتور، بسیار دقیق است و میزان ذرات و سیالات در ترکیب آن اشتباه نمی‌شود.

پکیج تزریق و میکسر در کجا استفاده می‌شود؟

در صنایع گوناگون از جمله صنعت تصفیه آب و فاضلاب، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی، مواد شیمیایی متعدد به‌منظور ضدعفونی‌کردن آب و رسوب‌زدایی از آن، جداسازی ذرات معلق و لخته سازی‌آنها از آب و دیگر سیالات موردنظر، استفاده می‌شود. موارد ذکر شده اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین اعمالی هستند که در صنایع گوناگون انجام می‌شوند. میکسر مواد شیمیایی در اجرای این موارد فوق ضروری یاری‌رسان صاحبان صنایع گوناگون و کارخانه‌های صنعتی مختلف است.

پکیج تزریق و میکسر چطور کار می‌کند؟

مراحل کار پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی شامل دو بخش عمده است. بخش اول آن تهیه محلول و تزریق کردن آن به سیال موردنظر است. ابتدا باید محلول مواد شیمیایی برای تزریق آماده شود و سپس پودر ساخته شده یا مایع به دست آمده از ترکیب وارد مخازن دستگاهی می‌شود که پکیج میکسر در آن قرار دارد. در مرحله بعد دوزینگ پمپ وارد کار می‌شود و محلول موردنظر را به مقدار لازم وارد مخزن سیال بعدی می‌کند.

نحوه تزریق محلول ساخته‌شده در بعضی از دستگاه‌های پکیج تزریق و میکسر، تماماً اتوماتیک و بی‌نیاز از دخالت اپراتور است و در بعضی از پکیج‌ها برای انجام این کار باید اپراتور به‌صورت دستی وارد عمل شده و موارد و میزان‌ها را تنظیم کند. در خرید به این مورد مهم توجه داشته باشید!

اجزای تشکیل‌دهنده پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی

پکیج تزریق و میکسرهای متفاوتی برای ساخت محلول و تزریق مواد شیمیایی به سیالات در بازار وجود دارد که تفاوت‌های جزئی ریز و درشتی با هم دارند. ریشه تفاوت در دستگاه‌های تزریق و میکسر موجود در بازار، تفاوت در قطعات بنیادین سازنده آن‌هاست. برای داشتن یک خرید خوب لازم است قطعات اصلی پکیج تزریق و میکسر را بشناسید و مناسب با نیازتان دست به انتخاب از بین پکیج‌های مختلف در بازار بزنید. به طور کل قطعات اصلی تشکیل‌دهنده دستگاه‌های تزریق و میکسر مشترک و به شرح زیر است:

 • مخزن پکیج تزریق و میکسر مواد شیمایی
 • پمپ تزریق مواد شیمیایی یا همان دوزینگ پمپ
 • برد کنترل پکیج تزریق مواد شیمیایی
 • همزن یا میکسر پکیج

کاربردهای پکیج تزریق

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، از پکیج تزریق میکسر در صنایع گوناگونی استفاده می‌شود. کار این دستگاه ساخت محلول شیمیایی در یک مخزن و انتقال آن با دوزینگ پمپ و اتصالات به مخزن سیال مورد نظر است. در صنایع گوناگون به دلایل متعددی، ساخت و تزریق محلول صورت می‌گیرد. عمده‌ترین دلایل ساخت و تزریق محلول و به عبارتی استفاده از پکیج تزریق و میکسر به شرح زیر است:

 • تزریق کردن مواد منعقدکننده به سیالات برای لخته‌سازی ذراتی که در آب معلق هستند و جداسازی آن‌ها
 • تزریق کلر به مبدل‌های حرارتی و یا دستگاه‌های تصفیه آب به‌منظور جلوگیری از ایجاد رسوب در لوله‌ها
 • استفاده در صنایع غذایی و ایجاد ترکیبات شیمیایی جدید خوراکی با تزریق محلول‌های موردنظر
 • استفاده در تصفیه آب و فاضلاب با تزریق محلول‌های مورداستفاده در فرایند گندزدایی
 • تزریق کردن مواد شیمیایی موردنظر در خط تولید کارخانه‌های صنعتی
 • تزریق آنتی اسکالانت به‌وسیله پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی
 • استفاده از پکیج تزریق سر چاهی در پالایشگاه‌ها
 • استفاده از پکیج تزریق کاستیک سودا در پالایشگاه‌های نفت و گاز

قیمت پکیج تزریق و میکسر مواد شیمیایی

قیمت این دستگاه پرکاربرد نسبت به تعداد قطعات به‌کاررفته در آن و کیفیت قطعات، می‌تواند بسیار متغیر باشد. در خطوط زیر به تعدادی از مواردی که در فاکتور قیمت دستگاه تأثیر دارد به‌اختصار اشاره شده است:

 • تعداد مخازن به‌کاررفته در دستگاه تزریق و ظرفیت و گنجایش مخزن یا مخازن
 • برند میکسر به‌کاررفته در دستگاه و توان و برد آن
 • نوع دوزینگ پمپ (تمام اتوماتیک یا دستی بودن تنظیم آن) و برند پمپ
 • متریال و جنس قطعات به‌کاررفته در ساخت و طراحی دستگاه تزریق