کربن اکتیو در تصفیه آب

کربن اکتیو ها اسم های متعددی دارند مانند کربن فعال، زغال اکتیو و زغال فعال. این دسته از مواد از پایه ای کربنی تشکیل شده اند و با قرار دادن آن ها در شرایط خاص دمایی و به کارگیری یک سری از مواد شیمیایی موجب فعال سازی کربن ها شده و با به وجود آمدن تعداد تقریبا زیادی از متخلخل های ریز و درشت بر روی سطح آن ها موجب می شود تا از قدرت جذب بالایی برخوردار شود و این ویژگی کربن اکتیوها سبب شده است تا در هنگام مواجه شدن با آلاینده ها از آن ها استفاده شود و از پرکاربردترین مواد تصفیه آب در صنعت تصفیه آب باشد.

تعریف کربن اکتیو ( زغال اکتیو )

زغال فعال و زغال اکتیو ها بر پایه پوست نارگیل، مواد پلاستیکی و چوب درختان همانطور که قبلا گفتیم با قرار گرفتن در حالت دمایی خاص و ویژه ای حاصل می شوند. سوراخ های ریز و درشتی که پس از فعال سازی کربن بر روی سطح آن به وجود می آید و این سوراخ ها در از بین بردن املاح و مواد معلق موجود در آب بسیار موثر می باشند و شرایط مساعدی را جهت از بین رفتن این املاح فراهم می کند.

یکی از روش های استفاده از کربن اکتیو جهت تصفیه آب، روش فیزیکی می باشد و عملکرد زغال اکتیو ها در این روش به اینگونه می باشد که از کربن تحت عنوان فیلتر استفاده می شود و مواد معلق و ذرات درشت موجود در آب نمی توانند از این فیلتر ( کربن اکتیو ) عبور کرده و از آب جدا شده .

کربن اکتیوها به دو روش کلی فعال سازی می شوند :

روش های فعال سازی و تهیه کربن اکتیو

فعال سازی زغال فعال با استفاده از روش شیمیایی

در این روش فعال سازی نیاز به مواد با پایه کربن می باشد، زغال سنگ و یا زغال چوب نمونه ای از این مواد می باشند که آن ها با دیگر مواد شیمیایی مناسب ترکیب می شوند و نوعی خمیر ایجاد می شود. بعد از اینکه خمیر مدنظر به دست آمد باید آن را در دمای محیطی 500 تا 800 درجه سانتی گراد حرارت داده.

کربن فعال
کربن اکتیو ها

مهم ترین مزیت و ویژگی فعال سازی کربن اکتیو با این روش به وجود آمدن متخلخل های درشت بر روی سطح زغال می باشد زیرا در دیگر روش های تولید کربن اکتیو منافذ ریز تر می باشند. مواد شیمیایی که در این مرحله جهت فعال سازی استفاده می شود ممکن است اسیدی و یا قلیایی باشد مانند اسید سولفوریک، کربنات پتاسیم و سدیم.

فعال سازی زغال فعال با استفاده از روش فیزیکی

یکی از رایج ترین روش های تهیه کربن اکتیو روش فیزیکی می باشد که در همان ابتدا کربن اولیه را تولید می کند. برای تولید و فعال سازی کربن  با این روش لازم است تا زغال مدنظر در دمای 800 تا 1100 درجه سانتی گراد به همراه بخار و اکسیژن هوا حرارت  دیده شود. بعد از حرارت دیدن زغال در این محدوده دمایی سوراخ و منافذی کوچک و ریزی بر روی سطح کربن ایجاد می شود که این سوراخ  ها به جذب مواد آلاینده بسیار کمک می کند و موثر می باشد. قابل به ذکر است که با کیفیت ترین و بهترین نوع کربن اکتیو جهت تصفیه آب، کربن اکتیو هایی می باشند که به روش فیزیکی، فعال می شوند.

انواع کربن اکتیو

کربن اکتیو ها در سه حالت متداول پودری، گرانولی و میله ای می باشند.

کربن اکتیو پودری

این دسته از کربن اکتیو ها در حالت پودری می باشند و اندازه ذرات آن ها چیزی در حدود 0.18 میلی متر می باشد و از آن ها جهت تصفیه آب به وسیله فیلتر کربنی استفاده می شوند. قدرت جذب بسیار بالا در این سری از کربن اکتیو ها از ویژگی های قابل توجه کربن اکتیو های پودری می باشد و موجب شده است تا این نوع کربن اکتیوها دارای قدرت جذب بالاتری نسبت به کربن اکتیوهای گرانولی می باشند. از کربن اکتیوهای پودری تنها در تصفیه آب استفاده نمی شود بلکه درتصفیه هوا، صنایع غذایی و کارخانجات تولیدات لوازم آرایشی، بهداشتی و داروسازی کاربرد بسزایی دارند.

کربن اکتیو گرانولی

کربن اکتیوهای گرانولی از دسته کربن های فعال شده با دانه های درشت از کربن می باشند که به روش های شیمیایی و فیزیکی فعال می شوند که به سبب ذراتی که دارد مقدار زیادی از آلاینده ها را از بین می برد. کربن اکتیوهای گرانولی می توانند در نقش فیلتر تصفیه آب ایفای نقش کند.

کربن فعال تصفیه آب

کربن اکتیو میله ای

جهت آشنایی با شکل ظاهری و کاربرد کربن اکتیوهای میله ای اینجا کلیک کنید.

کاربرد زغال فعال

  • از بین بردن بو و رنگ نامطبوع در تصفیه آب
  • جهت استفاده در تصفیه هوا
  • جهت جداسازی کربوهیدرات ها در صنایع شیمیایی
  • به کارگیری و استفاده از آن ها در آفت کش های کشاورزی و باغبانی
  • به کارگیری و استفاده از آن ها در صنایع مختلف چرم سازی، بازیافت طلا و بازیافت حلال
  • از بین برنده آلاینده ها در تصفیه آب

تولید کنندگان معروف و برتر زغال فعال در سطح جهان

کربن اکتیو جاکوبی Jacobi  و کربن اکتیو نوریت Norit از زغال اکتیوهای پرفروش و با کیفیت در سطح جهان می باشد و سالهاست مشتریان خود را داشته است. جاکوبی Jacobi محصول کشور سوئد و نوریت Norit محصول کشور هلند می باشد که در سرتاسر جهان نمایندگان خود را دارند.

خرید کربن فعال

جهت آشنایی با محصولات کربن اکتیو و خرید زغال اکتیو مناسب اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

0

بالا

X